Landprofiler 2023
Iran
Alvorlig menneskerettighetssituasjon
I august 2021 ble Ebrahim Raisi ny president i Iran. Han er tidligere dommer, og var også sentral ved henrettelsene av politiske fanger i 1988 – blant annet som medlem av Teherans «dødskommisjon». Han er svartelistet av USA for anklager om medvirkning til alvorlige brudd på menneskerettighetene.
Under hans ledelse, fortsetter iranske myndigheter å undertrykke og begå grove menneskerettighetsbrudd mot egen befolkning.
Iran er blant landene i verden som henretter flest , herunder politiske aktivister og personer som begikk forbrytelser som mindreårige. Mer enn 500 personer ble henrettet i 2022.
Store demonstrasjoner
“Iran er blant landene i verden som henretter flest.”
Reell og berettiget frykt for retur
I Norge lever det iranske asylsøkere som har fått avslag på søknaden om beskyttelse, til tross for at de over mange år har vært aktive motstandere av det iranske styret. De siste måneders hendelser i Iran viser dessverre at deres frykt for forfølgelse ved retur er reell og berettiget.
Tyskland og Frankrike vil ikke tvangsreturnere iranske asylsøkere med endelig avslag. Tysklands innenriksminister Nancy Faeser uttalte allerede i oktober i fjor at tvangsretur er «irresponsible in the current disastrous human rights situation in Iran.» Den franske innenriksministeren Gérald Darminen har forsikret at Frankrike ikke vil deportere noen til Iran.
TRADISJONELLE IRANSKE TEPPER, SHIRAZ, IRAN. FOTO: NICOLA MESSANA