Norsk byråkrati overkjører domstoler og rammer uskyldige barn

– Domstoler overkjøres, menneskerettigheter brytes, og fire norske barn rammes av et mareritt – akkurat nå. Rettssikkerheten fungerer ikke, og skattebetalernes midler brukes til å bryte ned en velfungerende familie – uten å oppnå noe som helst fornuftig, skriver NOAS’ samarbeidspartner Hilde Midthjell. 

Liban flyktet fra Etiopia og har bodd i Norge i 22 år. 

Han har hatt hovedomsorgen for sine fire norske barn i alderen 4–16 år, mens kona hans har forsørget familien gjennom fulltidsjobb og skole på kvelden. Liban har aldri gjort noe galt, utover å mangle ID-papirer. 

Liban har søkt om opphold i Norge flere ganger, men har blitt avvist av Utlendingsnemnda (UNE). I 2024 ble saken hans behandlet i tingretten, der han vant. Retten mente at Liban ikke kan utvises, og at opphold skal innvilges, blant annet av hensyn til prinsippet om «barnets beste». 

UNE anket saken til lagmannsretten, der den ble behandlet i januar i år. Men den 28. januar, før retten hadde avsagt dom, kom Politiets utlendingsenhet (PU) plutselig for å hente Liban klokken fem om morgenen, foran fire skremte barn, for internering på Trandum. 

Under interneringen ble Liban forsøkt fremstilt for etiopiske myndigheter, som han frykter, uten tilstrekkelig tilgang til advokat og tolk. 

– Denne historien kan ende fryktelig trist, med mindre norske politikere og myndigheter rydder opp raskt. Nordmenn flest tror ikke at slikt kan skje i Norge, skriver Midthjell. 

Les hele saken i Nettavisen: Innvandring, Innvandringspolitikk | UNE overkjører domstoler og bryter menneskerettigheter for å bryte opp en velfungerende familie